objawy infekcji intymnych

Infekcje intymne. Objawy, które powinny nas zaniepokoić

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Skąd się biorą infekcje intymne?

Środowisko pochwy charakteryzuje się stałą temperaturą, odpowiadającą temperaturze naszego organizmu tj., o ile nie jesteśmy chorzy, około 36,6-37°C. Jest tam więc bardzo ciepło, a dodatkowo wilgotno. Słaby dopływ tlenu ogranicza rozwój bakterii, które potrzebują do życia dużej jego ilości, jednak istnieje cała masa patogenów, które idealnie namnażałyby się w takich warunkach. Przeszkodą są dla nich bakterie Lactobacillus, nazywane inaczej pałeczkami kwasu mlekowego, które w stanie zdrowia zamieszkują drogi rodne, tworząc ich mikrobiom. Bakterie te produkują kwas mlekowy, a tym samym zapewniają kwaśny odczyn środowiska pochwy, co tworzy niekorzystne warunki dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Dodatkowo sama obecność dużej ilości dobrych bakterii utrudnia kolonizację dróg rodnych przez inne mikroorganizmy, bo zwyczajnie stwarza konkurencję w walce o miejsce do życia i pokarm.
Do infekcji dochodzi, gdy zostanie zaburzona równowaga mikrobioty (zmniejszy się liczba bakterii Lactobacillus) i zaczną się namnażać drobnoustroje, powodujące stan zapalny - typowe są infekcje bakteryjne, grzybicze lub mieszane (bakteryjno-grzybicze).

 

Przyczyny infekcji intymnych

  1. Błędy w higienie:
    - antybakteryjny preparat do higieny intymnej, który zabija również dobre bakterie;
    - preparat do higieny intymnej o pH zbliżonym do pH pochwy - pamiętajmy, że myjemy skórę i błonę śluzową warg sromowych (które mają wyższe pH), a nie pochwę wewnątrz;
    - stosowanie irygacji pochwy - zaburza mikrobiom;
    - zbyt mała higiena na co dzień i w trakcie miesiączki lub, z drugiej strony, zbyt częste podmywanie się (które może wypłukiwać dobre bakterie).
  2. Antybiotykoterapia - działa nieselektywnie i oprócz szkodliwych bakterii zabija te prozdrowotne.
  3. Stosowanie tamponów w ostatnich dniach miesiączki - pochwa jest wtedy zbyt sucha, a tampon powoduje podrażnienie jej ścian i ułatwia kolonizację drobnoustrojów.
  4. Noszenie ciasnej, nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych materiałów.
  5. W czasie menopauzy lub ciąży, pod wpływem zmian hormonalnych, może dojść do wysuszenia pochwy i wzrostu pH w jej wnętrzu - co sprzyja infekcjom.
  6. Zakażenie w miejscach publicznych typu basen, sauna, solarium.
  7. Częsta zmiana partnerów seksualnych, nieodpowiednie zabezpieczanie się.

 

Objawy infekcji intymnych

Charakterystycznym symptomem infekcji grzybiczej pochwy jest biaława wydzielina (upławy) o grudkowatej konsystencji, wyglądem przypominająca ser/twarożek. Chorobie towarzyszy również intensywny świąd.

Wydzielina białoszara, kremowa, biaława albo szara, o jednorodnej konsystencji i rybim zapachu sugeruje infekcję bakteryjną, zwłaszcza, gdy nieprzyjemny zapach nasila się po stosunku zakończonym wytryskiem w pochwie.

Dodatkowo, niezależnie od czynnika wywołującego, do objawów infekcji miejsc intymnych zaliczamy także ból dróg rodnych, który zwykle nasila się podczas stosunku.

Zakażenie może się przenieść na zewnętrzne narządy płciowe, czyli głównie wargi sromowe. Ich podrażnieniu sprzyja dodatkowo wydostająca się z pochwy wydzielina. Widzimy wtedy zaczerwienienie, odczuwamy pieczenie, świąd i/lub ból.

Żadnych nietypowych i niepokojących nas objawów nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone infekcje mogą przenieść się na inne narządy (np. macicę) i mają tendencję do nawracania. W trakcie wizyty u ginekologa lekarz obejrzy zewnętrzne narządy płciowe i pochwę od wewnątrz za pomocą wziernika, a następnie pobierze próbkę wydzieliny do badania laboratoryjnego. Na tej podstawie zostanie dobrane właściwe leczenie, np. antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze.

 

Leczenie i profilaktyka infekcji pochwy

Kluczowe znaczenie podczas leczenia, a przede wszystkim w profilaktyce infekcji pochwy ma odpowiednia higiena. Miejsca intymne powinniśmy podmywać 1-2 razy dziennie, najlepiej wodą z delikatnym, bezzapachowym mydłem. Dobrze jest mieć osobny ręcznik do wycierania zewnętrznych narządów płciowych.

Zwróćmy też uwagę na bieliznę, którą wybieramy. Niestety ta najefektowniejsza jest zwykle wykonana ze sztucznych materiałów. Zakładajmy lekką, przewiewną bieliznę, najlepiej ze 100% bawełny. Starajmy się jak najczęściej rezygnować z obcisłych spodni - szczególnie na czas leczenia (aby nie dopuścić do pocenia się okolic intymnych).

W utrzymaniu właściwego składu mikrobiomu pochwy niebagatelną rolę odgrywa dieta. Spożywając kiszoną kapustę, ogórki, kefiry, maślanki czy jogurty acidofilne, dostarczamy organizmowi naturalnych probiotyków.
W niektórych sytuacjach warto sięgnąć także po dopochwowe probiotyki, które szybko odbudują dobry mikrobiom dróg rodnych. Dobrze sprawdzą się po antybiotykoterapii i niezwłocznie po miesiączce, gdy wypływająca krew zabiera ze sobą sporą część pałeczek kwasu mlekowego.

AUTOR: 
Lekarz Irena Wojtowicz

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Probiotyki ginekologiczne - rola, działanie, stosowanie
Preparaty probiotyczne (z greckiego pro bios – dla życia) to substancje zawierające żywe ...
Lactobacillus – co oznacza, rodzaje, jakie ma znaczenie dla organizmu?
Jednym z podstawowych składników tworzących probiotyki są bakterie Lactobacillus, potocznie...
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...