pieczenie i świąd pochwy

Gdy pochwa piecze i swędzi. Skąd ten problem?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Lakcid Intima zaleca się stosować w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Stosowanie produktu nie zastępuje leczenia przeciwbakteryjnego ani przeciwgrzybiczego.

Czujesz nieprzyjemny świąd i pieczenie w miejscach intymnych, to może być infekcja pochwy. W poniższym artykule przedstawiamy, skąd biorą się takie dolegliwości, jak im zapobiegać i co jeszcze może sugerować infekcje dróg rodnych.

 

Przyczyny świądu i infekcji okolic intymnych

W pochwie żyją miliony mikroorganizmów tworzących wspólnie ekosystem nazywany mikrobiotą pochwy. Budują go przede wszystkim bakterie, a w mniejszym stopniu również wirusy i grzyby. Jak dotąd zdecydowanie najlepiej przebadane są bakterie. Wykazano, że u zdrowych kobiet powinien dominować rodzaj Lactobacillus, nazywany zwyczajowo pałeczkami kwasu mlekowego. Określenie pochodzi od funkcji, którą spełniają. Otóż przekształcają znajdujący się w nabłonku pochwy glikogen (magazyn cukrów) do kwasu mlekowego. Kwas mlekowy obniża pH, hamując tym samym rozwój patogenów nielubiących takich warunków – bakterii Gardenerella vaginalis, E.coli, Mobiluncus spp. oraz grzybów Candida albicans1. Wniosek jest zatem prosty - każde zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy (spadek liczebności bakterii Lactobacillus) może prowadzić do infekcji. Pieczenie i świąd pochwy to bardzo częste objawy grzybiczego zakażenia powodowanego przez niekontrolowany rozwój grzybów, najczęściej z rodzaju Candida albicans, czyli drożdżaków. Rzadziej są to dolegliwości towarzyszące bakteryjnej infekcji wywołanej drobnoustrojami beztlenowymi (np. Gardnerellą vaginalis) lub tlenowymi. Źródłem świądu i pieczenia bywają także infekcje intymne przenoszone przez kontakt seksualny z osobą zakażoną, takie jak rzęsistkowica, rzeżączka czy chlamydioza. Jednak nie tylko zakażenia powinniśmy brać pod uwagę w diagnostyce tych dolegliwości. Czynnikiem wywołującym może być nadmierna suchość pochwy spowodowana obniżeniem poziomu estrogenów okresie menopauzy; reakcja alergiczna np. na kosmetyk czy detergent używany do prania bielizny (typu płyn do higieny intymnej, proszek do prania); alergie na lateks (prezerwatywy) lub lubrykanty używane w trakcie stosunku; noszenie zbyt ciasnej, nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych materiałów, która może powodować nadmierne pocenie, a to z kolei prowadzi do otarć i podrażnień albo stosowanie tamponów w czasie ostatnich dni miesiączki, kiedy pochwa jest zbyt sucha.

 

Pieczenie, świąd i inne objawy infekcji pochwy

Infekcja grzybicza objawia się nasilonym świądem i pieczeniem pochwy. Na bieliźnie pojawia się grudkowata, bezzapachowa wydzielina o wyglądzie twarogu – stąd często nazywa się ją "serowatą". Jeśli zakażenie obejmuje także srom, to staje się on zaczerwieniony, obrzęknięty, czasami mogą wystąpić pęknięcia i otarcia okolic intymnych.
W przypadku bakteryjnej waginozy, czyli infekcji wywołanej bakteriami beztlenowymi, dominuje pieczenie, a świąd występuje rzadziej. Chore kobiety zgłaszają jednorodną wydzielinę z pochwy o zmiennym kolorze i ilości, która ma nieprzyjemny, "rybi", zapach. Typowo czuć go intensywniej po stosunku, kiedy dojdzie do kontaktu nasienia z wydzieliną. Zakażenia bakteriami tlenowymi są rzadsze i dominuje w nich ból oraz ropna, czasem krwista wydzielina. Brak jest również specyficznego zapachu.

Rzęsistek pochwowy atakuje zarówno drogi rodne jak i układ moczowy. Główną manifestacją choroby są obfite, pieniste, żółtozielone upławy i podrażnienie okolic płciowych. Może wystąpić także świąd i pieczenie pochwy oraz ból w okolicy cewki moczowej i częstomocz.

W każdym przypadku zaobserwowania ww. lub jakichkolwiek innych, niepokojących, dolegliwości należy zgłosić się do ginekologa celem zdiagnozowania konkretnego rodzaju infekcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

 

Jak dbać o zdrowie okolic intymnych

Utrzymanie zdrowia pochwy to w głównej mierze dbanie o właściwy skład jej mikrobioty. W tym celu warto sięgnąć po probiotyki dopochwowe zawierające bakterie kwasu mlekowego. Szczególnie istotne jest to po antybiotykoterapii, podczas której giną zarówno bakterie chorobotwórcze jak i tak zwane "dobre" bakterie pochwowe. Probiotyki pomogą odbudować zredukowaną florę. Podobnie sytuacja wygląda po miesiączce. Spływająca krew wypłykuje z dróg rodnych bakterie z rodzaju Lactobacillus, ułatwiając kolonizację patogenom. Aby temu zapobiec, zwłaszcza u kobiet z nawracającymi infekcjami intymnymi, dobrze jest przez kilka dni po miesiączce stosować probiotyki.

Niezwykle ważna jest także właściwa higiena - okolice intymne trzeba myć raz dziennie wodą z mydłem, najlepiej najzwyklejszym, bezzapachowym albo dziecięcym. Wbrew powszechnej opinii płyny intymne nie powinny być stosowane, ponieważ działają zbyt mocno. Ich antybakteryjne właściwości redukują korzystne bakterie. Przesadna higiena przynosi więcej szkody niż pożytku. Nie podmywajmy się więc kilka razy w ciągu doby. Pamiętajmy o noszeniu bawełnianej bielizny i spaniu bez niej w nocy. Jeśli odczuwamy suchość pochwy, stosujmy lubrykanty podczas stosunku. W ten sposób unikniemy mechanicznego podrażnienia i pęknięć nabłonka, które są wrotami dla patogennych drobnoustrojów.

AUTOR: 
Lekarz Irena Wojtowicz

 

Bibliografia:
1. M. Malinowska, B. Tokarz-Deptuła, W. Deptuła, Mikrobiom Człowieka. Post. Mikrobiol., 2017; 56 (1): 33–42.
2. Pschyrembel W., Strauss G., Petri E. Ginekologia praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Zdrowie kobiet:

Probiotyki ginekologiczne - rola, działanie, stosowanie
Preparaty probiotyczne (z greckiego pro bios – dla życia) to substancje zawierające żywe ...
Lactobacillus – co oznacza, rodzaje, jakie ma znaczenie dla organizmu?
Jednym z podstawowych składników tworzących probiotyki są bakterie Lactobacillus, potocznie...
Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Zdrowie jest jedno i właśnie dlatego warto o nie dbać. Czy dotyczy to serca, wątroby, nerek...