W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia flory bakteryjnej pochwy dla zdrowia kobiety oraz związane z tym pytania zadawane nam przez konsumentów przedstawiamy cykl artykułów napisanych przez dr Macieja Chojnackiego – specjalistę ginekologa-położnika – poświęconych fizjologicznej funkcji flory bakteryjnej pochwy. Treść tych artykułów ma charakter popularnonaukowy i jak zaznaczono nie odnosi się do działania leczniczego produktu Lakcid Intima opisanego w jego Charakterystyce.
Równowaga wszelkich procesów zachodzących w ciele człowieka gwarantuje niezaburzony komfort, dobre samopoczucie i zadowolenie. Zdarza się jednak, że jakiś czynnik zewnętrzny zaburzy ten układ. Powstaje infekcja, konieczny będzie antybiotyk. Terapia chemioterapeutykami wycelowana w czynnik chorobotwórczy jest niezwykle skutecznym leczeniem. Pomoże w walce z zapaleniem oskrzeli, płuc, infekcją układu moczowego. Nic jednak za darmo – antybiotyk pozbawi nas choroby, ale nie pozostanie bez wpływu na inne bakterie, również takie, które z nami współpracują. Potocznie określa się mianem "dobrych bakterii". Najczęściej dotyka to przewodu pokarmowego i układu rodnego u kobiet. To właśnie żyjące tam, pomocne nam bakterie dostaną łupnia od stosowanych leków. W przypadku nabłonka jelitowego ta dysregulacja kończy się najczęściej problemami gastrycznymi (biegunka, bóle brzucha), u kobiet dodatkowo dołączyć mogą do tego infekcje intymne. Antybiotyku nie należy się wystrzegać – w razie konieczności jest on niezbędny, by walczyć z zakażeniem i ten cel w danej chwili jest najważniejszy. Konsekwencje jakie za sobą pociąga z pewnością nie są większe od komplikacji, gdyby z niego w ogóle zrezygnować. Licząc się z tym warto będzie odpowiednio się przygotować i postępować, by ominąć te nieprzyjemności.
Antybiotyk uderza bez względu na to, czy bakteria jest "dobra" czy "zła". Równowaga między dobrymi i złymi bakteriami może zostać zachwiana. Im szybciej wdrożymy odpowiednie postępowanie i region ten opanują odpowiednie, przyjazne szczepy, tym lepiej dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego też tak ważna jest wiedza o zależnościach dotyczących składu bakterii. Jak sobie z tym poradzić? Jakimi sposobami najłatwiej zadbać o dobry stan mikroflory pochwy?
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że terapia antybiotykowa może wymagać wsparcia leczeniem uzupełniającym. U kobiet najczęściej łączy się ją z kuracją przeciwgrzybiczą – występowanie grzybic po antybiotyku jest nader częste, a objawy, które się z tym łączą trudno uznać za przyjemne. Część z pacjentek, wspomagając się popularnymi sposobami, korzysta z jogurtów albo kefirów jako środków mających za zadanie korzystne zakwaszenie środowiska w pochwie i odtworzenie flory bakteryjnej. Choć to działanie nie jest pozbawione medycznego sensu, w dobie nowoczesnych preparatów, zawierających probiotyki, może odejść do lamusa. Po kuracji antybiotykiem można zastosować probiotyk w formie doustnej lub dopochwowej. Jego zadaniem jest odtwarzanie wyniszczonej "dobrej" flory bakteryjnej i przywrócenie równowagi. Przed wyborem preparatu, trzeba sprawdzić, czy można go stosować w trakcie, czy po antybiotykoterapii. Odpowiednio długa podaż probiotyku pozwoli na stały dopływ "dobrych" bakterii i utrzymanie równowagi w środowisku pochwy. Nie bez znaczenia jest także to, że w trakcie leczenia pamiętać należy o wygodnej, przewiewnej bieliźnie. Okres, w którym należy szczególnie uważnie omijać wszystkie czynniki uszkadzające nabłonek lub śluzówki dróg rodnych to moment na nieco większą wygodę. Należy szerokim łukiem omijać wszystko to, co dodatkowo podwyższyć może ryzyko wystąpienia infekcji. Prawidłowy, odpowiednio długi wypoczynek w trakcie choroby, higiena snu, odpowiednia dieta, szybkie nabranie sił – to wszystko pozwoli jeszcze efektywniej osiągnąć stan niczym niezaburzonego zdrowia.
AUTOR:
Lekarz Maciej Chojnacki
Specjalista ginekolog położnik
LAK-I/021/06-2019
Bakterie Lactobacillus gasseri oraz Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Intima, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego powinny być dominującymi bakteriami w środowisku pochwy, ponieważ utrzymują prawidłowy kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4,2) co zapobiega wzrostowi patologicznych bakterii i drożdżaków.
Produkt Lakcid Intima stosuje się w celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy po miesiączce lub antybiotykoterapii u kobiet w wieku 18 lat i starszych.