kobieta trzymająca się za brzuch

Nadmierna fermentacja jelitowa - źródła problemu

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jelita określane są niekiedy mianem „drugiego mózgu człowieka”. Oprócz trawienia i przyswajania składników pokarmowych mają swój udział w odporności, a także oddziałują na nasz układ nerwowy. Dobrze byłoby zatem, aby mogły sprawnie działać. Duża ilość gazów jelitowych potrafi jednak zaburzyć wewnętrzną równowagę, również psychiczną, bo wzdęcia i gazy to przecież nic przyjemnego. W poniższym artykule omawiamy przyczyny nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym, wyjaśniamy, co ma z tym wspólnego mikrobiom jelitowy i jak go wspierać.

 

Co to są gazy jelitowe?

W jelitach zdrowych osób, oprócz trawionego pokarmu, znajdują się pęcherzyki różnych gazów. Dla niektórych może to być zaskoczeniem, ponieważ ta część przewodu pokarmowego zlokalizowana jest głęboko w brzuchu i nie ma bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, jak chociażby jama ustna czy przystosowane do gromadzenia powietrza drogi oddechowe. Skąd zatem biorą się gazy jelitowe? Otóż pochodzą z dwóch źródeł:

 • Są powietrzem połykanym podczas posiłków lub w trakcie mówienia.
 • Są wynikiem fermentacji bakterii jelitowych (odbywającej się głównie w jelicie grubym).

Co fermentuje w jelitach? Procesy fermentacyjne to szereg reakcji chemicznych będących nieodłącznym elementem trawienia pokarmów. Zachodzą w jelitach z udziałem mikroorganizmów, które fizjologicznie (w zdrowiu) tam zamieszkują. Są to konkretne gatunki i szczepy bakterii, grzybów, a nawet wirusów tworzące niezwykle ważny ekosystem nazywany mikrobiomem jelitowym. Dotychczas najlepiej poznane są bakterie, dowiedziono m.in., że łączna ich masa w jelicie grubym wynosi aż 1,5–2 kg!1

Ilość gazów jelitowych zależy m.in. od tego, jak przebiegają procesy trawienne. Im więcej niestrawionych resztek żywności i im dłużej zalegają w przewodzie pokarmowym, tym więcej gazów.
Gazy pochodzące z połykanego powietrza nie mają zapachu. Natomiast te, które powstały w wyniku procesu fermentacji, przybierają różną woń o zróżnicowanych stopniach intensywności.

Przyczyny gazów jelitowych i ich nadmiaru

Nadmierna ilość gazów jelitowych wywołuje subiektywne uczucie pełności w jamie brzusznej, określane mianem rozdęcia, a także obiektywnie widoczne powiększenie obwodu brzucha, nazywane wzdęciem. Aby mówić o nadmiarze gazów, trzeba zdefiniować ich normę. Objętość gazu w jelicie wynosi zwykle 200 ml, a łączna dobowa objętość wydalanych wiatrów wynosi do 600 ml. Zdrowy człowiek wydala gazy (określane potocznie jako „wiatry”) od kilkunastu do 25 razy na dobę.2

Do przyczyn takiego zjawiska zaliczają się:

 • Spożywanie pokarmów, które są nieprzyswajalne przez dany organizm (np. laktoza u osób z nietolerancją laktozy).
 • Zaburzenia trawienia (np. przez zespół rozrostu bakteryjnego, czyli SIBO).
 • Zaburzenia w mikrobiomie jelitowym (np. na skutek niedawno przebytej antybiotykoterapii).
 • Zwolnienie czasu pasażu jelitowego.
 • Niezdrowe nawyki żywieniowe zwiększające ilości połykanego powietrza, np. mówienie podczas jedzenia, żucie gumy.
 • Przyjmowanie pokarmów znanych z właściwości gazopędnych, np. fasola.
 • Spożywanie napojów gazowanych.

Jak wcześniej wspomniano, mikrobiom jelitowy ma pewien określony skład. I choć nie wszystko jeszcze zostało odkryte, to wiadomo, że zaburzenie tej równowagi biologicznej może wywołać dolegliwości chorobowe, np. biegunkę, a także spowodować nadmierną fermentację i objawić się w formie wzdęć. Jednym z najpowszechniejszych powodów takiego stanu jest antybiotykoterapia, która przy okazji eliminowania bakterii chorobotwórczych, niszczy też prozdrowotne, jelitowe. To sprzyja namnażaniu się niechcianych patogenów, uzyskujących przestrzeń do życia i dostęp do żywności.
Podobna sytuacja ma miejsce podczas wycieczek do słaborozwiniętych krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej czy Azji Południowej. Nietrudno tam o zakażenie pokarmu, czy wody pitnej, co zaburza skład mikrobiomu jelitowego, wywołując tzw. biegunkę podróżnych, ale też nierzadko uczucie przelewania w brzuchu i wzdęcia.

Duża ilość gazów jelitowych – co stosować?

Ważną rolę w walce z nadmierną fermentacją jelitową, a tym samym nadprodukcją gazów jelitowych, odgrywa normalizacja mikrobioty jelitowej. Ma to szczególne znaczenie w trakcie, a także po zakończeniu antybiotykoterapii oraz zapobiegawczo w czasie podróży do krajów o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym. Do tego celu dobrze sprawdzą się probiotyki, czyli konkretne rodzaje mikroorganizmów o udowodnionym działaniu prozdrowotnym. Zaliczamy do nich bakterie z rodzaju Lactobacillus (np. Lactobacillus rhamnosus), Bifidobacterium, a także grzyby Saccharomyces boulardii.
Drobnoustroje probiotyczne znajdziemy w specjalnie oznakowanej, wzbogacanej żywności np. płatkach śniadaniowych czy mleku acidofilnym. Warto zwrócić uwagę na ilość żywych kultur bakterii probiotycznych w produkcie. Minimalna ich zawartość powinna wynosić 106 komórek/ml produktu.3 Inną dobrą opcją są preparaty apteczne zawierające żywe kultury prozdrowotnych mikroorganizmów. Zdecydowanie lepszym wyborem będą środki oznakowane jako leki dostępne bez recepty, a nie suplementy. Daje to gwarancję zawartości w produkcie tego, co opisane na opakowaniu i w ulotce. Rynek suplementów jest słabiej regulowany i niekoniecznie opis odzwierciedla rzeczywisty skład preparatu.

Jeśli duże ilości gazów jelitowych pojawiają się sporadycznie, np. po konkretnych posiłkach, należy przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować te produkty z jadłospisu. Do przyspieszenia pasażu jelitowego niezbędne jest picie dużej ilości płynów, najlepiej wody.

Jeśli natomiast dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe albo nie ustępują po dostępnych w domu metodach leczniczych, trzeba udać się do lekarza. Specjalista ma możliwość przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki i wdrożenia terapii nakierowanej na konkretną przyczynę objawów.

AUTOR:
Lekarz Irena M. Wojtowicz


Piśmiennictwo: 

 1. Gałęcka M., Basińska AM., Bartnicka A., Znaczenie mikrobioty jelitowej w kształtowaniu zdrowia człowieka — implikacje w praktyce lekarza rodzinnego, Instytut Mikroekologii, Poznań, file:///C:/Users/%C2%A0/Downloads/58042-154909-2-PB.pdf (dostęp online: 28.12.2022).
 2. Walęcik-Kot W., Diagnostyka i leczenie wzdęć, Medycyna po Dyplomie 10/2017.
 3. Wiercińska M., Gazy jelitowe, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2.08.2022.

LAK/030/06-2019

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują śluzówkę jelit i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego zwłaszcza po jego wyjałowieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania:

 • W leczeniu wspomagającym w czasie i po antybiotykoterapii
 • W leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy oraz leczenia nawracającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy
 • W zapobieganiu biegunce podróżnych

Zdrowe jelita:

Jak stan mikrobioty jelitowej wpływa na jakość życia człowieka?
W naszym jelicie toczy się bogate "życie wewnętrzne". W przewodzie pokarmowym każdego z nas...
Dieta a stan mikroflory jelitowej
O znaczeniu mikrobioty jelitowej w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji powiedziano w ostatnich...
Czy istnieje lek na uszkodzoną mikroflorę jelitową
Mikrobiota jelitowa - zwana potocznie również mikroflorą - tworzona jest przez niemal 2 kilo...