biegunka w podróży

Biegunka w podróży - jak sobie z nią radzić

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Wymarzone wakacje zamieniają się w koszmar, bo większość dnia spędzasz w pokoju hotelowym, nie mogąc ruszyć się z toalety? To może być biegunka podróżnych. Dowiedz się, co to za choroba, jak pozbyć się dolegliwości i jak uniknąć takiego feralnego scenariusza w przyszłości.

 

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunką określa się oddawanie stolców o nadmiernie luźnej konsystencji i w zwiększonej częstotliwości, tj. 3 lub więcej razy w ciągu doby. Może pojawić się w nich domieszka krwi, śluzu albo ropy.

Najczęściej występuje biegunka ostra, czyli taka, która trwa nie dłużej niż 14 dni. Jednym z jej rodzajów jest biegunka podróżnych. Jak sama nazwa wskazuje, obserwuje się ją u osób podróżujących - najczęściej odwiedzających kontynenty o niskim standardzie sanitarno-higienicznym, tj. Afryka, Azja Południowa i Południowo-Wschodnia oraz Ameryka Łacińska. Choroba z reguły rozpoczyna się nagle, najczęściej w pierwszych dwóch tygodniach podróży, chociaż może zdarzyć się na każdym jej etapie, a nawet już po powrocie do domu. Turysta oddaje zwiększoną liczbę stolców, jest osłabiony, chce mu się pić, odczuwa ból brzucha i wzdęcia. Rzadziej występują nudności i wymioty, bolesne parcie na stolec oraz gorączka. Biegunka w czasie podróży najczęściej przebiega w sposób łagodny, wywołując 3 do 5 wypróżnień na dobę i ustępując w ciągu 1-3 dni. Niekiedy jednak nasila się tak bardzo, że chory wymaga dożylnego nawadniania i hospitalizacji.

 

Przyczyny biegunki w czasie podróży

 1. Zakażenie przewodu pokarmowego w wyniku spożycia skażonych drobnoustrojami pokarmów lub napojów – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna i aż w około 80 %1 wywołana bakteriami, zwykle E. coli, Campylobacter, Shigella i Salmonella. Znacznie rzadziej czynnikiem zakaźnym bywają wirusy, a wyjątkowo pasożyty (np. ameboza);
 2. Zmiana diety – jedzenie w podróży zagraża nam nie tylko ze względu na ryzyko znajdowania się w nim patogenów, ale także przez samą odmienność posiłków. Inne przyprawy, rodzaj mięsa i warzyw, sposób przyrządzania – to wszystko może wywołać „sensacje żołądkowe” dla nieprzyzwyczajonego przewodu pokarmowego turysty;
 3. Stres, niespodziewane sytuacje – również mogą być powodem biegunki i to nie tylko tej w trakcie wyjazdu.

 

Jak zapobiec rozwolnieniu w podróży?

Podstawowym aspektem jest przygotowanie się do wyjazdu. I nie oznacza to tylko kupienia stroju kąpielowego czy sprawdzenia atrakcji w okolicy. Ważne, aby mieć świadomość, w jaki region świata się udajemy, jakie są tam zwyczaje żywieniowe i jakie mogą wystąpić zagrożenia zdrowotne. Informacji można zasięgnąć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego albo w Poradni Medycyny Podróży. Dowiemy się tam m.in. jakich chorób możemy się spodziewać w danym kraju i czy zalecane są szczepienia przed wyjazdem, np. przeciwko cholerze, WZW A, durowi brzusznemu czy poliomyelitis, które również powodują biegunkę.

Przez cały okres trwania podróży konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad:

 1. Unikanie picia wody z niepewnych źródeł – zalecane jest przyjmowanie wyłącznie wody butelkowanej, przegotowanej lub oczyszczanej za pomocą specjalnych filtrów;
 2. Rezygnacja z napojów z lodem – lód to w końcu zamrożona, niemal zawsze kranowa woda;
 3. Unikanie żywności z niepewnego źródła (np. na targu);
 4. Niespożywanie potraw przygotowanych bez obróbki termicznej albo niedogotowanych – dotyczy to szczególnie mięsa i owoców morza;
 5. Niespożywanie surowych sałatek;
 6. Unikanie jedzenia pokarmów, które były trzymane w temperaturze pokojowej przez wiele godzin (np. bufety);
 7. Dokładne mycie warzyw i owoców bezpieczną wodą, a następnie obranie ich ze skórki przed spożyciem;
 8. Mycie rąk wodą z mydłem każdorazowo przed przygotowywaniem posiłków i jedzeniem oraz po wyjściu z toalety.

 

Jak łagodzić objawy biegunki w trakcie podróży?

Biegunka wiąże się z nasiloną utratą płynów, które koniecznie trzeba uzupełniać, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepiej, aby była to woda z pewnego źródła. Warto dodać do niej saszetkę z glukozą i elektrolitami, w które dobrze jest się wyposażyć przed wyjazdem. W czasie choroby unikajmy potraw ciężkostrawnych, smażonych i słodkiego mleka. Bezpieczniejsze będą np. kleik ryżowy, biszkopty, jogurty, banany, białe pieczywo. Dodatkowo pomocne mogą być preparaty z probiotykami (np. ze szczepami Lactobacillus rhamnosus), które odtwarzają właściwy skład mikrobiomu jelitowego. Zwykle po paru dniach takiej terapii dolegliwości ustępują.

Pilna wizyta lekarska będzie konieczna jeśli stolce są bardzo liczne (>10/dobę), wodniste, zwłaszcza w rejonach zagrożonych cholerą; jeśli w stolcu obserwuje się krew i/lub śluz, a dodatkowo wysoką gorączkę, szczególnie w rejonach zagrożonych malarią oraz gdy uporczywe wymioty lub ciężkie odwodnienie wymagają leczenia kroplówkami dożylnymi. Wyjątkowo uważnym na cięższy przebieg choroby trzeba być także w przypadku dzieci, kobiet ciężarnych, osób w wieku podeszłym i przewlekle chorych.

AUTOR: 
Lek. Irena Wojtowicz

 

Bibliografia:
1. „Interna Szczeklika” A. Szczeklik 2019/20. 

KOMUNIKAT OD PRODUCENTA

Szczepy Lactobacillus rhamnosus obecne w produkcie leczniczym Lakcid Forte, podobnie jak inne bakterie kwasu mlekowego kolonizują śluzówkę jelit i normalizują skład mikroflory przewodu pokarmowego zwłaszcza po jego wyjałowieniu w wyniku stosowania antybiotykoterapii.
Nie należy przypisywać produktowi Lakcid Forte działań oraz zastosowań innych niż wskazane w punktach 4.1 oraz 5.1 Charakterystyki Produktu Leczniczego.
Produkt Lakcid Forte wskazany jest do stosowania:

 • W leczeniu wspomagającym w czasie i po antybiotykoterapii
 • W leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy oraz leczenia nawracającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy
 • W zapobieganiu biegunce podróżnych

Antybiotykoterapia:

Biegunka podróżnych – co to jest? Jak leczyć?
Choroba podczas wymarzonej wycieczki to coś, nad czym rzadko się zastanawiamy. Przecież ma b...
Jak zapobiegać biegunkom w trakcie podróży?
Gdy nadchodzi w końcu czas wymarzonego i długo wyczekiwanego urlopu ostatnią rzeczą, która...
Czym są probiotyki a czym prebiotyki?
Mówiąc o probiotyku i prebiotyku należy już na wstępie zaznaczyć, że jest to doskonały,...